Šakių krašto įdomiausieji

 

Maršruto eiga:

Zyplių dvaras - ,,Zanavykų muziejus" - ,,Zanavykų ragaučius" - Gelgaudiškio dvaras - Sudargo piliakalniai

Maršruto trukmė - 8 val. 

Maršruto kaina - 19-22 eur/asm. (priklausomai nuo pasirinktos edukacijos)

Ekskursijos metu aplankysite vieną jauniausių Lietuvoje Zyplių dvarą ir susipažinsite su jo istorija, pažinsite zanavykų gyvenimą ir buitį ,,Zanavykų muziejuje" bei išmėginsite zanavykišką edukaciją, paragausite tradicinių zanavykų patiekalų ,,Zanavykų ragaučiuje", aplankysite Gelgaudiškio dvarą ir jo parką, antrą pagal reikšmingumą po Kernavės, kovas su kryžiuočiais menantį Sudargo piliakalnių kompleksą.

 

1. Pažintinė ekskursija Zyplių dvare

 

Trukmė - 1 val.

Kaina: suaugusiems 1,50 eur/asm., moksleiviams/senjorams 1 eur/asm.

 

Aplankysite XIX a. vid. įkurtą Zyplių dvaro ansamblį, kurį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų vienu iš didžiausių parkų su balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis Lietuvoje. Čia kuriama ypatinga kultūrinė erdvė pažintinei, tiriamajai, švietėjiškai veiklai, nuolat veikia meno parodos, vyksta kultūriniai renginiai.

 

2. Pažintinė ekskursija ir pasirinktinai viena edukacija ,,Zanavykų muziejuje"

 

Trukmė 2-2,5 val.

Ekskursijos kaina: suaugusiems – 1,50 Eur/asm., moksleiviams, studentams, pensininkams – 0,60 Eur/asm. + 10 eur/val. gido paslauga grupei

Edukacijų kaina: kraitinės skrynios ir suvenyrinės skrynutės – 5 eur/asm., žvakių liejyba – 2 Eur/asm., polimerinio molio edukacija – 5 Eur asm.

 

Visa grupė renkasi 1 iš 3 edukacijų:

 

1) Kraitinės skrynios ir suvenyrinės skrynutės

Trukmė – 1-1,5 val.

 

Užsiėmimo metu dalyviai praktiškai ir teoriškai susipažįsta su kraičio skrynios istorija, reikšme, paskirtimi, lavina dėmesį, atmintį, piešimo įgūdžius.

Užsiėmimą sudaro trys dalys. Pirmiausia vyksta kraičio skrynių, esančių Zanavykų muziejaus ekspozicijose apžiūrėjimas, klausantis pasakojimo apie tai, kam reikalingos kraičio skrynios, kas ir kaip jas gamindavo, kokia buvo skrynių reikšmė ir kuo jos svarbios. Stebėdami senovines kraičio skrynias, užsiėmimų dalyviai sužino, kuo jos panašios ir kuo skiriasi, ką dėdavo į kraičio skrynią, susipažįsta su puošybos elementais, spalvomis ir simboliais.

Antroje užsiėmimo dalyje, kuri vyksta edukacijų klasėje, ekrane rodomos įvairių Lietuvos regionų kraičio skrynios, analizuojami bendrumai ir skirtumai, priklausomai nuo šalies ar regiono.

Trečioje dalyje, priklausomai nuo užsiėmimo dalyvių amžiaus ir pageidavimo, kraičio skrynios piešiamos popieriuje ir marginamos atitinkamais simboliais, taip įtvirtinant gautas žinias. Arba tapant ant mažų medinių skrynučių.

Užsiėmimo tikslas – supažindinti su Zanavykijos ir Lietuvos kraičio skrynių paskirtimi, praktine ir simboline reikšme, tradicijomis, skatinti susidomėjimą etnografija, gebėjimą pažinti simbolius, kuriais puošiami senoviniai buities daiktai.

 

2) Žvakių liejyba

Trukmė – 1 val.

 

Žvakės mus lydi visą gyvenimą: nuo gimimo iki mirties. Nuo seno žinoma, kad su vaško žvake žmonės eidavo į šliūbą (tuoktis), jos liepsna palydėdavo amžinybėn. Tačiau tikrai ne kiekvienas susimąstome ir žinome, ką anuomet ugnis reiškė žmogui? Kuo žmonių būstai būdavo apšviečiami seniau, kai nebuvo elektros? Kaip ir iš ko būdavo gaminamos žvakės?

Edukacinio užsiėmimo dalyviai sužinos žvakės atsiradimo istoriją. Susipažins ne tik teoriškai, bet ir praktiškai išbandys žvakių liejimo technologiją ir būdus. Praktinio užsiėmimo metu dalyviai mokysis susukti medumi kvepiančią korėtą žvakę iš vaškuolės. Išbandys patį greičiausią ir lengviausią gamybos principą – žvakių liejimą formelėse. Sužinos ir patį seniausią žvakių gamybos būdą kantriai liedami vašką ant knatelių. Sakoma, kad žvakelės ugnis sugeria blogą energiją ir apsaugo namus, tad savo nulietas žvakes, kaip darbo rezultatą, edukacinio užsiėmimo dalyviai pasiims su savimi.

 

3) Polimerinio molio edukacija

Trukmė – 1-1,5 val.

 

Tulpių-paukščiukų segės. Edukacinio užsiėmimo metu Zanavykų muziejuje bus kuriamos tulpės-segės, paukščiukai-segės. Tulpės ornamentas zanavykiškoje tekstilėje ir baldų puošyboje buvo itin svarbus, todėl ir edukaciniuose užsiėmimuose dalyviai susipažins su šio motyvo reikšme ir svarba. Darbas su polimeriniu moliu įtraukia, skatina kurti, improvizuoti. Nulipdę ir dekoravę faktūromis savo darbelius dalyviai juos keps krosnelėje, o iškepusius ir atvėsusius dekoruos ir suformuos galutinį papuošalo variantą. Edukacijų dalyviai šiuos užsiėmimus prilygina meditacijai. Suteikiamos visos priemonės, reikalingos edukacijai.

 

3. Kulinarinė edukacija „Zanavykų ragaučius“ restorane „Kuchmistrai“

 

Trukmė 1 val. 15 min.

Kaina: 10 Eur/asm.

 

Kulinarinės edukacijos metu Jus pasitiks „gaspadinė“ ir jos „mergučės“, kurios supažindins su zanavykiškų patiekalų bei gėrimų istorija, mokins vietinės šnektos ir net susodins už stalo pagal unikalias krašto tradicijas. Paragausite naminių rūkytų lašinių, dešros, gilių kavos, krosnyje keptos kopūsto galvos, sužinosite apie Lietuvą bei Zanavykų kraštą. 

 

4. Pažintinė ekskursija Gelgaudiškio dvare

 

Trukmė: 1 val.

Kaina: 3 eur/asm. (su gido paslauga)

 

Apsilankysite ant vaizdingo Nemuno upės šlaito esančiame XIX a. Gelgaudiškio dvaro rūmų ansamblyje, neseniai atgijusiame naujam gyvenimui: dvaro rūmai restauruoti, juose įsikūrė miestelio bendruomenės amatų centras, nuolat vyksta kultūros renginiai. Nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objektas Gelgaudiškio dvaro sodyba yra paskelbta kultūros paminklu.

 

5. Pažintinė ekskursija Sudargo piliakalnių komplekse

 

Trukmė: 45 min.

 

Turėsite galimybę užkopti ant Balnakalnio, Žydkapių, Bevardžio, Pilaitės ir Vorpilio piliakalnių, kurių kompleksas istorine, archeologine ir kultūrine prasme laikomas svarbiausiu po Kernavės. Viduramžiais čia būta vienos svarbiausių gynybinių pilių kovose su kryžiuočiais, o šiandien lankytojų akis džiugina nuo 5 piliakalnių viršūnių atsiverianti Nemuno juostos mėlynė.