Zanavykų perlai

 

 

Maršruto eiga:

Šakių miesto kariljonas - Griškabūdžio bažnyčia - ,,Zanavykų muziejus" - Zyplių dvaras - ,,Zanavykų ragaučius" - Aliejaus degustacija - Vaiguvos upelis-gatvė ir Šventaduobė - Gelgaudiškio dvaras - Sudargo piliakalniai - Kidulių krašto vyno degustacija.

Maršruto trukmė - 10 val.

Maršruto kaina - 25,50 eur/asm. 

Ekskursijos metu aplankysite ir pažinsite Zanavykų krašto perlus! Kelionę pradėsite Šakių miesto kariljono varpų muzika, keliausite aplankyti vienintelio išlikusio daugiakampės klascistinės medinės bažnyčios pavyzdžio Lietuvoje - Griškabūdžio Kristaus Atsinaujinimo bažnyčios, susipažinsite su zanavykų gyvenimu ir buitimi ,,Zanavykų muziejuje", apžiūrėsite Zyplių dvarą, paragausite tradicinių zanavykiškų patiekalų kulinarinėje edukacijoje ,,Zanavykų ragaučius", degustuosite aliejus UAB ,,Aletovis" aliejaus spaudykloje, pabraidžiosite vienintelėje tokioje upėje-gatvėje Vaiguva bei aplankysite mistinėmis legendomis apipintą Šventaduobę, kur atsigersite stebuklingo vandens, susipažinsite su Gelgaudiškio dvaro istorija, aplankysite 5 Sudargo piliakalnių kompleksą, degustuosite Kidulių krašto vyną. 

 

 

 

1. Šakių miesto kariljono pasiklausymas

 

Trukmė: 30 min.

 

Pasiklausysite Šakius puošiančio plieno konstrukcijos 24 varpų kariljono muzikos, kurį nuliejo viena geriausių varpų liejyklų Olandijoje „Royal Eijsbouts“, o kariljono konstravimą kuravo kompozitorius kariljonininkas Giedrius Kuprevičius.

 

2. Griškabūdžio Kristaus atsinaujinimo bažnyčios lankymas

 

Trukmė: 30 min.

 

Išvysite vienintelį išlikusį daugiakampės klasicistinės medinės bažnyčios pavyzdį Lietuvoje ir žymiausią bažnyčia Šakių krašte – Griškabūdžio karmelitų bažnyčią, kurios vidų puošia polichroninė tapyba.

 

3. Pažintinė ekskursija Zanavykų muziejuje

 

Trukmė: 1 val.

Kaina: suaugusiems – 1,50 Eur/asm., moksleiviams, studentams, pensininkams – 0,60 Eur/asm. + 10 Eur/val. gido paslauga grupei

 

Pažinsite zanavykų istoriją, zanavykišką kultūrą, buitį ir amatus. Muziejus įsikūręs Zyplių dvaro ansamblio vežiminės pastate. Šiuo metu muziejuje yra sukaupta apie 50000 eksponatų. Medžiaga pradėta rinkti XX a. devintame dešimtmetyje ir kaupiama iki šiol. 

 

4. Zyplių dvaro apžiūrėjimas

 

Trukmė: 1 val.

Kaina: suaugusiems 1,50 eur/asm., moksleiviams/senjorams 1 eur/asm. (su gido paslauga)

 

Aplankysite XIX a. vid. įkurtą Zyplių dvaro ansamblį, kurį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų vienu iš didžiausių parkų su balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis Lietuvoje. Čia kuriama ypatinga kultūrinė erdvė pažintinei, tiriamajai, švietėjiškai veiklai, nuolat veikia meno parodos, vyksta kultūriniai renginiai.

 

5. Kulinarinė edukacija „Zanavykų ragaučius“ restorane „Kuchmistrai“

 

Trukmė 1 val. 15 min.

Kaina: 10 eur/asm.

 

Kulinarinės edukacijos metu Jus pasitiks „gaspadinė“ ir jos „mergučės“, kurios supažindins su zanavykiškų patiekalų bei gėrimų istorija, mokins vietinės šnektos ir net susodins už stalo pagal unikalias krašto tradicijas. Paragausite naminių rūkytų lašinių, dešros, gilių kavos, krosnyje keptos kopūsto galvos, sužinosite apie Lietuvą bei Zanavykų kraštą. 

 

6. Sėmenų aliejaus degustacija spaudykloje „Aletovis“

 

Trukmė: 45 min.

Kaina: 15 eur/grupei

 

Paragauksite sėmenų, rapsų ir kanapių aliejų, UAB „Aletovis“ spaudžiamų tik mechaniniu būdu, taip išsaugant visas gamtos dovanotas medžiagas. Specialia kontrolės sistema viso spaudimo metu užtikrinamas presavimas ir išpilstymas be deguonies ir šviesos poveikio, kad šalto spaudimo aliejai neapkarstų. Turėsite galimybę įsigyti aliejaus gamintojo kainomis.

 

7. Vaiguvos upės–gatvės ir Šventaduobės lankymas Plokščiuose

 

Trukmė: 30 min.

 

Aplankysite ne įprastą upelį, bet turistų pamėgtą pabraidžiojimo vietą bei gatvę, kuria dar visai neseniai važinėjo automobiliai, o taip pat - legendomis apipintą vietą, kurioje galėsite atsigerti stebuklingų galių turinčio vandens. 

Į Vaiguvą suteka kiti upeliai, todėl vanduo čia visuomet švarus ir šaltas, dugnas nusėtas akmenukų. Upelio vagoje iki Pirmojo pasaulinio karo gulėjęs riedulys, ant kurio pasivaikščiojimų metu ilsėdavęsis rašytojas Vincas Kudirka.

Apie Šventaduobę legenda pasakoja, kad kažkada Nemunu plaukęs Marijos paveikslas, kurį pagavę piemenys ir nunešę į bažnyčią. Tačiau iš bažnyčios paveikslas pradingęs, o žmonės jį radę prie šaltinio. Paveikslą žmonės vėl nešę į bažnyčią, bet jis vis atsidurdavęs prie šaltinėlio. Todėl čia, Didžiupio slėnyje, kalno šlaite XIX a. buvo nutarta įrengti medinę koplytėlę ir altorėlį, vieta imta laikyti šventa, o šalia trykštančio šaltinio vanduo turi ypatingų galių.

 

8. Pažintinė ekskursija Gelgaudiškio dvaro ansamblyje

 

Trukmė: 1 val.

Kaina: 3 eur/asm.

 

Apsilankysite ant vaizdingo Nemuno upės šlaito esančiame XIX a. Gelgaudiškio dvaro rūmų ansamblyje, neseniai atgijusiame naujam gyvenimui: dvaro rūmai restauruoti, juose įsikūrė miestelio bendruomenės amatų centras, nuolat vyksta kultūros renginiai. Nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objektas Gelgaudiškio dvaro sodyba yra paskelbta kultūros paminklu.

 

9. Pažintinė ekskursija Sudargo piliakalnių komplekse


Trukmė: 30 min.

 

Turėsite galimybę užkopti ant Balnakalnio, Žydkapių, Bevardžio, Pilaitės ir Vorpilio piliakalnių, kurių kompleksas istorine, archeologine ir kultūrine prasme laikomas svarbiausiu po Kernavės. Viduramžiais čia būta vienos svarbiausių gynybinių pilių kovose su kryžiuočiais, o šiandien lankytojų akis džiugina nuo 5 piliakalnių viršūnių atsiverianti Nemuno juostos mėlynė.

 

10. Kidulių krašto vyno degustacija vyninėje „Vilkenta“

 

Trukmė: 1,5 val.

Kaina: 7 eur/asm.

 

Ar galėjote įsivaizduoti, kad apdainuotas „Pienių vynas“ iš tiesų egzistuoja? Šis Kastyčio Kerbedžio apdainuotas gėrimas gimsta vyninėje „Vilkenta“! 10 vynų degustacijos metu ne tik paragausite ypatingo skonio pienių vyno, savo skonio receptorius pamaloninsite skanaujant sodraus skonio „Šešių uogų“, juodųjų serbentų raudonąjį ir rožinį vyną su mėta, rausvą pienių-uogų vyną ar pusiau saldaus ir pusiau sauso vyšnių, aronijų ir karališko midaus vyno, bet ir susipažinsite su vyno daryklos savininko Juozo Vilkenio vyno filosofija. Juozas pakalbins kiekvieną ir papasakos apie vyną.