Vasario
20 d.

Gido diena Šakiuose: apie Lietuvos himną, Vincą Kudirką, Juozą Lingį ir atgyjančią Šakių miesto istoriją


Kaip ir kasmet, pasaulio turizmo gidų asociacijos federacija kviečia švęsti Tarptautinę gido dieną. Jau įprasta tradicija tapo tai, kad šią dieną galima sulaukti nemokamų ekskursijų, vyksta geriausių gidų rinkimai, jie apdovanojami premijomis. Ši iniciatyva gražiai prigijo Zanavykijos sostinėje – Šakiuose. Žmonės susiburia ne tik susipažinti su miesto erdvėmis, lankytinais objektais, bet ir praplėsti istorines žinias. Sužinoti įdomesnių faktų apie savo miestą skatina itin išmoningai ir subtiliai gidų pasakojamos istorijos. Šakių turizmo informacijos centras tris dienas iš eilės šakiečius ir miesto svečius kvies į 3 skirtingas ekskursijas po Šakių miestą. Iš viso šakiečiams ekskursijų metu bus pristatyti 9 lankytini objektai. Pasižvalgykime po Šakių miestą ir apžvelkime keletą iš lankytinų objektų sąrašo.

Nuotr. autorius Marius Sarapinas

Ekskursijų širdis – Juozo Lingio parkas

Visų ekskursijų pradžia miesto širdyje – Juozo Lingio parke – neatsitiktinai. 2019 –ieji metai zanavykams ypatingi – sukanka 100 metų, kai Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“ buvo paskelbta Lietuvos himnu ir gimė choreografas, sceninio lietuvių liaudies šokio kūrėjas Juozas Lingys. Tikimąsi, kad šių svarbių datų paminėjimui skirti renginiai suburs ne tik Šakių rajono žmones iš mažesnių miestelių, bet ir suvilios turistus iš visos Lietuvos. Dainų švenčių vyr. meno vadovas bei baleto meistras sukūrė apie 200 liaudies šokių scenų kompozicijų ir choreografinių vaizdų, išleido 20 knygų. Įdomi ne tik Juozo Lingio asmenybė, bet ir vieta, kuriai suteiktas jo vardas. XX a. pr. parko vietoje stovėjo dviaukštis medinis „Žiburio“ gimnazijos pastatas. O šiais laikais parkas tapo – miestiečių švenčių, susibūrimo, mugių ir koncertų vieta.     

Meilė lietuvių kalbai

Zanavykija - tai bendrinės lietuvių kalbos lopšys. Iš čia kilę kalbininkai: Jonas Jablonskis, Juozas Pikčilingis, Pr. Gailiūnas, A. Marcinskas, J. Augustaitis, A. Vidžiūnas, R. Bakšienė, V. Sakalauskienė ir kt., poetas Pranas Vaičaitis, paskutiniuosius gyvenimo metus gyveno varpininkas, Lietuvos himno autorius Vincas Kudirka ir kt. 45 m. iš eilės Šakių rajone organizuojamos kalbos dienos, „Zanavykų muziejaus“ ekspozicijos parengtos pagal zanavykų šnektos pavyzdžius. 2017 m. atidengtas pirmasis paminklas lietuvių kalbai – skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio bronzinė skulptūra „Simboliai laike“. „Žmogus visą gyvenimą mokosi. Taip ir mergaitė – žengia taku ir mokosi, kas žingsnį – po naują raidę“, – teigia skulptūros kūrėjas. Kompozicija sudaryta iš bronzinės mergaitės, rankose laikančios knygą, skulptūros ir šaligatvyje įspaustų jos pėdų - abėcėlės raidžių žymių. 

Dr. Vinco Kudirkos paminklas

Pačiame miesto centre, ant Šakių ežero kranto stovi pa­min­klas dr. Vincui Kudirkai. Jis pastatytas toje vietoje, kur kadaise, menkai šildomoje klėtelėje, ligonius priiminėjo V. Kudirka. Didžiąją laiko dalį skirdamas kūrybai, tautiniam sąjūdžiui ir kultūrinei veiklai į savo klėtelę V. Kudirka pritraukė  spaudos platintojus, o sode prie jo namo buvo įrengta draudžiamų knygų slėptuvė, kurią papildydavo knygnešiai. Dr. V. Kudirkos paminklas atidengtas 1998 metais, minint ,,Tautiškos giesmės“ autoriaus Vinco Kudirkos 140-ąsias gimimo metines. Paminklo autorius –  skulptorius Stasys Žirgulis.

Šakių miesto karilionas

Šakiai gali pasigirti 24 varpų karilionu, kurį nuliejo viena geriausių varpų liejyklų Olandijoje „Royal Eijsbouts“, o kariliono konstravimą kuravo kompozitorius karilionininkas Giedrius Kuprevičius. Varpų muziką galite išgirsti darbo dienai prasidedant, jai įpusėjus ar besibaigiant.

Šakių rajone šiuo metu veiklą vykdo 25 gidai. Šakių rajone yra net 7 valstybiniai draustiniai, daugiau nei 10 lankytinų kultūrinių ir gamtinių objektų. Miesto svečiams ir kraštiečiams siūlomos įvairios pramogos: gervių stebėjimas, vyno degustacijos, šakočio kepimas, klasikinės muzikos vakarai, pasivaikščiojimai po Sudargo piliakalnius, kurie pagal reikšmingumą laikomi antraisiais po Kernavės.

Nemokamos ekskursijos „Valanda su gidu Šakiuose“ vyks vasario 21, 22, 23 dienomis. Susitikime!

  1. 1 ekskursija – vasario 21 d., ketvirtadienį, 16:30 val. Gidė, buvusi ŠAKIŲ TIC vadybininkė ir savo krašto patriotė – Aušra Valinskytė.
  2. 2 ekskursija – vasario 22 d., penktadienį, 12:15 val. Gidė , geografijos mokytoja, užkietėjusi kelionių fanė –  Birutė Bendoraitienė.
  3. 3 ekskursija – vasario 23 d., šeštadienį, 11:00 val.  Ekskursiją ves ir negirdėtas istorijas pasakos mokytoja, gidė ir renginių vedėja – Raselė Dumskienė.

 Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/772424576454929/, https://www.sakiaitic.lt/.