Kovo
26 d.

Naujieji dvaro šeimininkai kviečia prisijungti – Gelgaudiškio dvaro tradicijos tęsis


2019 m. vasario 15 d., tarp Šakių rajono savivaldybės bei Giedrės ir Mindaugo Aldonių buvo pasirašyta neeilinė sutartis. Gelgaudiškio dvaras išnuomotas net 50-čiai metų verslininkams iš Alytaus! Sutartyje numatoma, jog per trejus metus į dvarą bus investuota 300 tūkst. eurų, o už tai nuomininkams bus leista dvare užsiimti ūkine-komercine veikla. Per pirmuosius metus naujieji šeimininkai įsipareigojo į dvarą investuoti 180 tūkst. eurų. Kviečiame plačiau susipažinti su p. Giedre Aldoniene ir prisiminti paties dvaro istoriją!

Įstabioji dvaro rūmų istorija

XV a. pradžioje LDK kunigaikštis Aleksandras Gelgaudiškį su giria padovanojo didikui Jonui Sapiegai, o kai pastarasis mirė dvaras perėjo jo našlės Elžbietos Sapiegienės globon. Vėliau dvarą jėga užgrobė Stanislovas Skopas ir ,tik įsikišus karaliui Žygimantui Senajam, dvaras buvo sugrąžintas našlei, o po jos mirties tapo jos posūnių kraičiu. 1566 m. Gelgaudiškio dvaras atiteko Povilui Sapiegai, po pastarojo – Antanui Sapiegai, kol 1595 m. baigėsi Sapiegų šeimininkavimas Gelgaudiškyje.

Gelgaudiškio dvaro rūmų pietinis fasadas. 1979 m. po gaisro.

Gelgaudiškio dvaro vardas pirmą kartą paminėtas 1599 m. turto dalybų akte, kai jį jau valdė Motiejus ir Andrius Oziemblovskiai. Iki ATR padalinimo Gelgaudiškio dvarą valdė kunigaikščiai Čartoryšskiai. XVIII a. pab., po valstybės padalinimo, dvaro ponu tapo Prūsijos baronas Teodoras Koidelis. Dvarą perėmęs jo sūnus Gustavas Koidelis sekė tėvo pėdomis – dvare veikė šveicariškų ir limburgiškų sūrių įmonė, garsėjo Koidelio žirgynas. 1887m. G. Koideliui teko parduoti dvarą. 1892 m. nusipirko J. Montvilos, J. Svidos, A. Baltučio ir A. Zano įkurta bendrovė. Iš bendrovės už vieną milijoną rublių Gelgaudiškio dvarą nusipirko grafas Komaras. Neilgai trukus, dvaro rūmus valstybė pardavė Amerikos lietuviams, kurie čia įsteigė vaikų prieglaudą, o po II pasaulinio karo rūmuose dvare buvo įkurta pagalbinė mokykla-internatas.

Interviu su naująja dvaro savininke p. Giedre Aldoniene:

Giedre, ką Jums reiškia Gelgaudiškio dvaro istorija ir kaip atradote šį Suvalkijos perlą?  Gelgaudiškio dvaras  po restauracijos

Istorija kiekvieno žmogaus gyvenime reiškia daug, todėl ją pažinti yra labai svarbu. Juk, jei mes neturėtume savo kalbos, savo istorijos, kas mes būtume šiandien, ar būtų iš viso tokia šalis kaip Lietuva? Gelgaudiškio dvaras turi ypatingą istoriją, apie kurią būtų galima labai daug kalbėti ir su kuria stengsimės supažindinti,  kuo didesnį ratą žmonių, o be to – kraštas garsėja nuostabia gamta bei šiltais žmonėmis, nekantraujame, kuo greičiau įsitikinti tuo patys.

 Kokie buvo jūsų atrankos kriterijai mąstant apie investavimą? Kokią reikšmę nulėmė rajono pasirinkimas ir jame vykstantis kultūrinis gyvenimas?

Svarbiausias kriterijus – tai ypatinga vieta su gražia istorija. Puoselėjamas kultūrinis gyvenimas Gelgaudiškio dvare, į kurį yra įsitraukusi nemaža dalis vietinių gyventojų bendruomenės.

Dvaro veiklą ketinate sieti su turizmu, planuojate įsteigti restoraną bei 50-ies vietų viešbutį, ar jis bus įrengtas dvaro antrame aukšte ar kitose patalpose?

Taip, veikla bus siejama su turizmu, žinoma ir su kultūra. Planuojame, kad pirmiausia pradės dirbti maitinimo įstaiga. Kokia ji bus ir kaip viskas bus –  dabar būtent ir planuojame. Viešbutis bus ir kumetyne, ir dvaro rūmuose, taip numatyta projektuose, kuriuos turime vykdyti. Koks bus viešbutis dar iki galo nenuspręsta, reikia geriau pajusti dvaro aplinką, lankytojų poreikius, kad galėtume susidaryti aiškesnę viziją, kur ir kas galėtų būti.

Kokias dar idėjas ir lūkesčius planuojate įgyvendinti Gelgaudiškio dvare?

Idėjos ir lūkesčiai – tai ateitis, kuri yra nenuspėjama… Pirmiausi darbai labai aiškūs – maitinimas ir apgyvendinimas, o vėliau –  laikas ir klientų poreikiai parodys, ko čia labiausiai reikia. Visada svarstydami apie naujas idėjas, labiausiai dėmesį kreipiame į kliento norus ir poreikius, siekdami užtikrinti malonų aptarnavimą bei apsilankymo patirtį. Todėl ir negalime šiuo metu tiksliai atsakyti apie ateities idėjas, nes tai priklausys nuo lankytojų poreikių, o klientus pažinti reikia laiko…

Ar bus atkurtos istorinės ledainės ir sūrinė?

Čia, kaip ir prieš tai minėjau, yra ateitis, kuri parodys, kaip viskas toliau plėsis. Jei matysime, kad lankytojai rodo ypatingą susidomėjimą kulinarijos istorijai – ledainėmis ir/ar sūrinėmis –  mes į tai atsižvelgsime ir pasiūlysime su tuo susijusių paslaugų.

Kokios dvaro teikiamos paslaugos ir edukacijos išliks, o kas keisis?

Veiks, kaip ir veikė prieš tai, dvaro rūmuose –  muziejus. Edukacijos programos tikrai liks, jos bus kiek atnaujintos ar pakeistos, viskas vyks palaipsniui. Kultūrinis gyvenimas irgi bus tęsiamas dvare. Staigių permainų neplanuojame, viską vykdysime progresyviai ir palaipsniui… Vis tik, galime užtikrinti, kad lankytojams siurprizų netruks.

Ar ir toliau dvare vyks tradiciniais tapę renginiai?

Žinoma, visi tradiciniai renginiai ir toliau bus švenčiami, bet kartu sieksime atrasti ir išvystyti naujas tradicijas, įsiklausydami tiek į vietinių žmonių, tiek į lankytojų norus bei lūkesčius.

Kokias dvaro vertybes toliau puoselėsite, o kokias keisite?

Jau buvau minėjusi anksčiau, kad puoselėsime kultūrinį gyvenimą bei tradicines šventes, o ką keisime – parodys laikas.

Ar bus pasitelkti ir Gelgaudiškio kultūros centro darbuotojai?

Planuojame bendradarbiauti tiek su Gelgaudiškio kultūros centro darbuotojais, tiek su Gelgaudiškio bendruomene. Nors ir esame iš skirtingų Lietuvos kraštų tikime, kad rasime bendrą kalbą ir puikiai susidirbsime. Kadangi, esame šeima ir viską kuriame kartu –  siekiame, kad šį jausmą pajustų visi darbuotojai, todėl visur, kur dirbame, ši vertybė yra viena iš svarbiausių – vienybės ir stiprios komandos jausmas. Mūsų kolektyve visi yra lygiaverčiai, kiekvieno nuomonė svarbi ir su pagarba išklausoma.

Kokio palaikymo tikitės iš rajono kultūros centrų bei visuomenės? 

Tikimės geranoriškumo, bendradarbiavimo bei pagalbos prisijaukinant Jūsų kraštą.

Kas vadovaus dvarui ir kada oficialiai startuoja nauja komanda?

Šiandien dienai –  šio atsakymo dar negaliu pateikti, nes kol kas strateguojame nuo kada, kiek ir kokių darbuotojų reikės. Daug kas priklausys nuo to, kaip greitai nuspręsime atidaryti kavinę/restoraną bei viešbutį. Kol kas, vadovavimo imsimės patys, po to tikimės jį perduoti kompetetingiems ir dvarui atsidavusiems darbuotojams.

Ar rajono specialistai gali tikėtis pasiūlymų dirbti jūsų dvare?

Visi žmonės, kurie gali  prisijungti prie komandos bei norintys prisidėti prie Gelgaudiškio dvaro istorijos tęsimo, puoselėjimo ir skleidimo –  labai laukiami. Tai gali būti ne tik specialistai. Kviečiame siųsti gyvenimo aprašymus šiuo el. adresu : [email protected]

Viename interviu teigėte, kad: “Gelgaudiškio dvare istoriją turėsime saugoti ir ją tęsti. Tai rimtas ir svarbus iššūkis.“ Kokie iššūkiai labiausiai neramina, ar išvis yra tokių?

Žinoma, tai tikrai didelis iššūkis, prieš akis laukia didelis darbas. Juolab, kad esame šiame krašte svetimi žmonės.  Perprasti šio krašto žmones, surinkti stiprią komandą, su ja pradėti dirbti –  jau yra iššūkis. O visa kita –  jau bus tolimesnės ateities iššūkiai…

Kokiu moto vadovaujatės kaip investuotoja ir verslininkė?

Sėkmė yra mokymosi iš klaidų, sunkaus, atkaklaus darbo ir užsispyrimo rezultatas.

Dėkojame už pokalbį ir linkime puikių rezultatų!