Lapkričio
04 d.

Dvariško turizmo sėkmės paslaptys Šakiuose. Ką reiškia vienai dienai pasijusti ponu?


Statistika su didžiuliu turistų augimu gali pasigirti ne kiekviena savivaldybė. Atgimstančio dvariško ir valstietiško turizmo ištroškusius lankytojus Šakiai vilioja ne tik nepažintais zanavykų gamtovaizdžiais, bet ir dvarišku, valstietišku turizmu, gastronomine įvairove. Šakių rajono turizmo prekinio ženklo pozicionavimas, nacionalinės žiniasklaidos dėmesys, dalyvavimas Lietuvoje vykstančiose šventėse bei mugėse, investicijos į reklamą, kokybiškos, per laiką nugludintos paslaugos ir neaukštos jų kainos paskatino turizmo augimą. Per tris pastaruosius metus lankytojų skaičius šoktelėjo net 362 procentais (nuo 86 tūkst. iki 312 tūkst. lankytojų). Kas lėmė tokią sėkmę ir ko galima pasimokyti iš zanavykų?

Konceptas pritraukiantis visus

Šakiai, atradę savo tikslinę auditoriją, nuosekliai ir kryptingai dirbdami susikūrė „Poniškųjų privilegijų krašto“ prekinį ženklą ir koncepciją. Šis konceptas ir patraukliai pristatomi kultūros bei turizmo objektai atvėrė Šakių r. dar daugiau galimybių pritraukti įvairaus amžiaus turistus. Sėkmę Šakių turizmui lėmė ir bendrų projektų su Suvalkijos bei Šakių rinkodaros sektoriais iniciavimas.

Kokybės ir sėkmės receptas

Zyplių dvaro ansamblyje, muziejuje ir restorane pernai apsilankė beveik 40 tūkst. lankytojų. Vien Kidulių dvaro lankomumas išaugo dvigubai. Rekordiškai daug apsilankė ir Kidulių vyninės degustacijose – 86 tūkst. O Gelgaudiškio dvaras per pastaruosius trejus metus susilaukė net 81 tūkst. lankytojų. Bendras Šakių r. dvaruose apsilankusiųjų turistų rodiklis – vien pernai siekė 50 tūkst. Dvarai ir jų teikiamos pramogos yra absoliutūs lyderiai Šakių r.

    


Gastronomija, dvariškos pramogos ir vyndarystė

XIX a. didikų gastronominį paveldą reprezentuojančiame restorane „Kuchmistrai“, kuris įsikūręs Zyplių dvaro ansamblyje, svečiams pateikiamas išskirtinis didikų virtuvės meniu. XIX a. vid. įkurtą Zyplių dvaro ansamblį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų vienu iš didžiausių parkų Lietuvoje su balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis. Kiduliuose laukia Nepaleono legendomis apipintas Kidulių dvaras su teatralizuotomis dvaro ponų ekskursijomis ir žymiojo vyndario Juozo Vilkenio degustacijos. Čia lankytojai stebinami ne tik apdainuotu „Pienių vynu“, bet ir kitais, įvairiausių rūšių vynais: baltieji – pienių žiedų, dilgėlių, svarainių vynai, rožiniai – su mėta ir agrastų vynai, raudonieji – šešių uogų, trijų uogų, aronijų, juodųjų serbentų vynai bei karališko midaus ir tradicinio midaus vynai.

       


Atgimstantis valstietiškas turizmas

Norintiems iš arčiau patirti valstiečių gyvenimą ir edukacijas siūloma pasisvečiuoti svetingoje Suvalkiečio sodyboje, cepelinų išragauti – originaliame Bulvės muziejuje, žinių pasisemti – tautinį paveldą pristatančiame Zanavykų ir Čekauskų etnografijos muziejuose. Galite rinktis iš įvairių edukacijų: pradedant žvakių liejyba, baigiant pačių iškepta duona, suspaustu sūriu ir šakočiu. Su darbščių zanavykų rankų kepamais gardumynais kviečiama susipažinti ir „Zanavykų ragaučiuje“. Nepamirštamos patirtys vaikų laukia Ožiukų mokykloje, o Danielių ūkyje net galima išvysti ką tik gimusių danieliukų.

       


Aktyvios pramogos tarp didingų piliakalnių

Pasivaikščiojimai didingais, istoriniu požiūriu Kernavės kompleksui prilygstančiais, Sudargo piliakalniais atveria nuostabias zanavykų krašto panoramas. Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams siūloma išbandyti baidarių pramogas poeto Maironio skambiai aprašytoje Šešupėje, atsigaivinti Šakių baseine ir pirtyse, praleisti dieną aktyviai su dviračiais lankant Žemosios Panemunės piliakalnius ir unikalią Vaiguvos upę-gatvę.

    


Užburianti klasikinė muzika

Ant Nemuno šlaito įsikūręs, neoklasicistinės architektūros perlu vadinamas Gelgaudiškio dvaras kviečia ne tik į aukščiausio lygio klasikinės muzikos vakarus, bet ir pasigrožėti dvare esančia secesijos puošyba bei „Beatričės vasaros“ festivalių metu skambančia, didingus laikus menančia, muzika. Dar viena didikų laikų pramoga – gervių stebėjimas Novaraisčio draustinyje bei linksminantis juokdarių ir akrobatų cirkas Šakiuose. Pažinti, paragauti, pajusti ir išgirsti kariliono varpais skambantį poniškųjų privilegijų kraštą, kuris nustebins šimtmečiais puoselėjamomis tradicijomis, tautiniu paveldu ir rinktiniais maršrutais kviečia zanavykai.