Ant vaizdingo Nemuno upės šlaito naujam gyvenimui atgijusiuose, ypatingą aurą išsaugojusiuose XIX a. Gelgaudiškio dvaro rūmuose Jūsų laukia net 8 skirtingos ekskursijos! 3 iš jų yra naujos su dvaro bitininkais.

Pažintinės ekskursijos (su gido paslaugomis) (1 val.) metu svečius pasitinka dvaro ponia, kuri supažindina su dvaro istorija, unikalia rūmų puošyba (secesija), XIX-XX a. pr. gyvenimo būdu dvare.

Ekskursijoje su dvaro šokių pamoka (1,5 val.) po pasivaikščiojimo svečius pasitinka antroji dvaro ponia, kviesdama pasimokyti nuotaikingų dvaro šokių-žaidimų, kurių choreografija nesudėtinga, jie pritaikyti įvairaus amžiaus žmonėms, po jų toliau tęsiama pažintinė ekskursija.

Ekskursijos su šokių pamoka ir dvaro vaišėmis (2 val.) metu po ekskursijos svečiai terasoje vaišinami 3 rūšių dvaro sūriais, kropeliais (vieno kąsnio spurgytėmis) kakava, kava, arbata arba namine gira, jiems pasakojama apie dvaro virtuvę.

Teatralizuotos ekskursijos (3 val., gegužės-spalio mėn.) metu dalyvius pasitinka dvaro ponas ar ponia, aprodo dvaro rūmus, vėliau su svečiais pasuka į parką, kurio centre, dar vadinamame „Žvaigžde“, susikerta 8 keliai. Čia visų laukia medžiotojų paruoštos žvėrienos vaišės, galima papūsti į medžioklinį ragą ar pašaudyti. Prie Asesoriaus kapo pasitinka baudžiauninkės, verkia žąsis praganiusi maža piemenaitė, svečiai vaišinami iš dvaro virtuvės nugvelbtu sūriu, o Velnio kalne laukia linksmybės: gyva muzika, išsipustę ponai, naminė gira ir kropeliai (zanavykų krašto kulinarinis paveldas).

Edukacinė ekskursija mažiesiems „Į svečius pas raganą“ (iki 2 val.). Pasekama dvaro istorija-pasaka: aprodomos dvaro menes, supažindinama su senovinėmis krosnimis, papasakojama apie patalpų puošimą, senovės kaimo ir dvaro vaikų gyvenimą (aprangą, mitybą ir kt.). Vaikai mokomi dvariško etiketo, mandagaus elgesio, dalyvvauja viktorinoje su saldžiais prizais. Taip pat su ponia eina ieškoti raganos į jos namelį rūmuose.
Edukacinė ekskursija vyresniems vaikams ir paaugliams (1,5 val.). Dvaro ekspozicijų salėje pasakjama apie dvaro istoriją, dvarišką etiketą ir mandagų elgesį. Surengiama viktorina su saldžiais prizais. Vėliau rūmuose ponia persirengusi profesionali šokių mokytoja praveda šokių pamoką ir žaidimus, o po užsiėmimų lipama ant dvaro stogo, į įrengtą apžvalgos aikštelę ir palėpėje apžiūrimi senovinius buities rakandai. Pedagogai, lydintys grupę, vaišinami kava, arbata.
Edukacinė skonių programa „Ar visada medus yra saldus“ Edukacijos metu dvaro bitininkai pasakoja apie medaus rūšis, jų skirtumus, vyksta tuo metu esančių medaus rūšių degustacija. Ragaujant ugdomas gebėjimą pajusti skoninius skirtumus, kvapą, atskirti medaus rūšį pagal spalvą, yra galimybė paskanauti medumi iš Lietuvoje nežydinčių žiedų. Kalbama apie medaus mišinius skirtus imunitetui stiprinti, nuovargiui šalinti
Patyriminė edukacinė programa „Taip kvepia medus“. Svečius pasitinka dvaro bitininkai, bitininko dirbtuvėlėje. Supažindina su medaus keliu nuo kvepiančio žiedo iki mūsų stalo. (Geru oru bitininkų ieškokite dvaro bityne). Kiekvienas, pirmą kartą susipažinęs su bitėmis, patenka į be galo įdomų, keistą, netgi fantastinį pasaulį. Bitininkai atskleidžia smulkmenas apie puikiausiai organizuotą ir nuostabų, paslaptingą bičių šeimų gyvenimą, leidžia išbandyti tikro bitininko įrankius bei pasimatuoti bitininko kepurę. Edukacinės programos metu sužinoma kaip medus iš avilio patenka ant vartotojų stalo. Galima ne tik stebėti bet ir patiems dalyvauti medaus išsukimo iš korių procese. Nieko nėra skaniau kaip tik ką išsuktas medus – galėsite tuo įsitinkinti patys.
Edukacinė programa „Vaško kumelaitė, lino uodegaitė“. Svečius pasitinka dvaro bitininkai, bitininko dirbtuvėlėje supažindina su paslaptingu dvaro bičių pasauliu. Pasakojama kaip ir iš kur atsiranda natūralus bičių vaškas. Kam dvare jis buvo naudojamas seniau ir kam naudojamas dabar. Supažindinama su įvairiomis vaško žvakių gamybos technikomis (liejimas, mirkymas ir kitos). Kiekvienas dalyvis pasigamina vaško žvakelę, ir parsineša užburiančiai kvapnų, šiltą ir paslaptingą bičių pasaulį į savo namus.

Kainoraštis:

Pavadinimas

Trukmė

Turistų
skaičius

Kaina asmeniui

Kaina grupei

Ekskursija su šokių pamoka

1,5 val.

20 - 60

5 Eur

Minimali kaina – 100 Eur

Ekskursija su šokių pamoka
ir vaišėmis

2 val.

20 - 50

8 Eur

Minimali kaina – 160 Eur

Ekskursija su gidu

1 val.

Neribojamas

3 Eur

Minimali kaina – 30 Eur

Teatralizuota ekskursija

3. val.

20 - 100

12 Eur

Minimali kaina – 240 Eur

Edukacinė ekskursija mažie
siems „Į svečius pas raganą“

2 val.

20 - 60

5 Eur

Minimali kaina – 100 Eur

Edukacinė ekskursija vai
kams ir paaugliams

1,5 val

20 - 60

5 Eur

Minimali kaina – 100 Eur

Edukacinė skonių programa
„Ar visada medus yra saldus“

1,5 val.

Nuo 13 žm. iki 40 žm.

8 eur. (5 eur/vaikams iki 10 metų, socialiai remtini vaikai,
našlaičiai priimami nemokamai)

Minimali kaina – 100 Eur

Patyriminė edukacinė progra
ma „Taip kvepia medus“

1,5 val.

Nuo 8 iki 20 žm.

10 eur. (5 eur/vaikams iki 10 metų, socialiai remtini vaikai,
našlaičiai priimami nemokamai)

Minimali kaina – 80 Eur

Edukacinė programa „Vaško
kumelaitė, lino uodegaitė“

1,5 val.

Nuo 10 iki 20 žm.

8 eur. (5 eur/vaikams iki 10 metų, socialiai remtini vaikai,
našlaičiai priimami nemokamai)

Minimali kaina – 80 Eur

Pritaikymas neįgaliesiems: visiškai pritaikytas. Yra neįgaliųjų automobilių parkavimo vietos, neįgaliesiems pritaikytas atskiras įėjimas, vertikalus platforminis keltuvas, neįgaliesiems pritaikytas tualetas.

 

Dvaro lankymo valandos pavasario – vasaros metu:

  • I-II nelankymo diena
  • III-VI 12-18 val.
  • VII  12-17 val.

Dvaro lankymo valandos rudens – žiemos metu:

  • I-II-III – nelankymo diena
  • IV-V-VI – 13-17 val.
  • VII – nelankymo diena

 

Apie 1842-1846 m. Prūsijos baronas Gustavas Henrikas Koidelis ant aukšto Nemuno slėnio šlaito pastatė mūrinius vienaukščius dvaro rūmus, kurie čia stovi iki šiol. Dvaras turėjo savo vandentiekį, ledainę ir kitus pastatus. Koideliai 1892 m. dvarą pardavė Komarams, tačiau per žemės reformą 1922 m. dvaras buvo išparduotas, o rūmuose įsteigta vaikų prieglauda.

Būtent čia, prie Gelgaudiškio dvaro 1972 m. buvo filmuojamos kai kurios scenos Lietuvos televizijos filmui„Tadas Blinda“.
Šiandien dvaro teritorijoje įsikūrusi Gelgaudiškio specialioji mokykla.
Centriniai rūmai restauruoti 2012 m.
Per Nemuną kitame krante raudoniu plieskia Panemunės pilies stogai. Kalbama, kad kažkur turi būti slaptas požeminis praėjimas, nutiestas po Nemunu iš vienos pilies į kitą.
Gelgaudiškio dvaro rūmus supa vienas didžiausių Lietuvos dvarų parkų, pasižymintis sudėtinga struktūra. Manoma, kad čia senovėje galėjo būti alkas, nes pagonys šventais laikė tuos miškus, kuriuose augo ąžuolai, liepos ir pušys. Visi šie medžiai auga čia nuo senų laikų.
Parke įrengtas pažintinis takas (2,5 km), kuriame galima pasigrožėti ir retais medžiais: juodąja pušimi, veimutine pušimi, raudonuoju ąžuolu, paprastuoju buku, europiniu maumedžiu, raudonžiedžiu kaštonu. Didelių ąžuolų yra per keturis šimtus, kai kurie yra 26 m aukščio ir iki 1,5 m skersmens. Ketureilėje sidabrinių klevų alėjoje drevėse peri didysis dančiasnapis, įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą.
Dar neseniai parke augo storiausia ir aukščiausia Suvalkijos eglė (aukštis – 41,5 m, skersmuo – 133 cm). 2010 m. pavasarį miškininkai, dalyvaujant būriui smalsuolių, nudžiūvusią eglę nupjovė ir paliko tik kelmą. Suskaičiavus rieves paaiškėjo, kad eglė buvo apie 155 metų amžiaus.
Parke daug įdomių, legendomis apipintų objektų: Asesoriaus kapas, Velnio kalnas, Baronkapinės (baronų Koidelių kapai), Pakaruoklių kalnas, tyro vandens šaltinėlis.
„Žvaigždė“. Tai aikštelė, iš kurios taisyklingai aštuoniomis pasaulio šalių kryptimis iškirstos proskynos. Pasakojama, kad dvarininkai medžioklių metu šioje vietoje pietaudavo ir tuo pačiu stebėdavo perbėgančius žvėris.
„Asesoriaus kapas“. Legenda pasakoja, kad čia palaidotas dvaro asesorius (teisėjas), kuris skirdavęs griežtas bausmes baudžiauninkams ir dažnai pats jas vykdydavęs. Vėliau žmonės pastebėjo, kad asesorius pasikeitė, pradėjo skirti mažesnes bausmes. Greitai išaiškėjo, kad jis įsimylėjęs baudžiauninkę. Tačiau dėl luomų skirtumo santuoka su baudžiauninke buvusi neįmanoma. Šioje vietoje asesorius sielvarto apimtas nusižudė, prieš tai nužudęs žirgą ir užmušęs šunį. Teisėjas buvęs labai turtingas. Čia aukso ieškotojai ne kartą slapta kasė duobes, ieškodami asesoriaus auksinės kardo makšties ir diržo sagties.
„Velnio kalnas“. Tai įspūdinga, daugelyje legendų minima stačiais šlaitais kalva. Šio kalno pavadinimo kilmę aiškina legendos. Viena – kad baudžiavos laikais pietinėje kalno pusėje buvusi dirbama dvaro žemė, kurią baudžiauninkai mediniais arklais sunkiai įdirbdavo. Kai baudžiauninkus siųsdavo arti šią žemę, jie sakydavę: „ir vėl į tą velnio kalną“. Kita legenda – kad ir baudžiavos laikais šį gražų kalną mėgdavę dvarininkai. Čia rengdavę iškylas, puotas. Baudžiauninkai, matydami iškylaujančius ponus, sakydavę: „ir vėl tie velniai puotauja“. Vėliau ši vieta pradėta vadinti Velnio kalnu.
Šiandieninę dvaro istoriją tęsia Gelgaudiškio kultūros centras ir bendruomenė, čia įkurtas Amatų centras, nuolat šurmuliuoja įvairūs renginiai.
Kviečiame išbandyti:
Teatralizuotą ekskursiją  dvaro ir parko takais, čia sutinki medžiotojus, pyška šūviai, turistai pavaišinami, vėliau ant Velnių kalno prisistato „ponai“, muzikantai, surengiami šokiai;
Pažintinę ekskursiją su dvaro šokių pamoka „Senųjų menių paslaptys“;
Edukacinę programą vaikams „ Į svečius pas dvaro vaiduoklius“;

Apie 26 km nuo Zyplių dvaro sodybos (važiuojant iš Šakių Jurbarko link) ─ įspūdinga Gelgaudiškio dvaro sodyba su puošniais restauruotais rūmais, juose esančiu labai vertingu interjeru, gražuolėmis krosnimis. Sodyba turi vieną didžiausių Lietuvoje miško tipo parką su jame augančiais retais želdynais. Nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objektas Gelgaudiškio dvaro sodyba yra paskelbta kultūros paminklu.

Gelgaudiškio dvaro sodyba
2018-05-23 Per mažai teksto tokiam geram straipsniui . Galėtų įdėti keletą nuotraukų .